KSIĄŻKI O PSACH – MOJE TOP 10

Oto lista 10 książek o psach, jakie polecam wszystkim, którzy chcą mieć większą wiedzę na temat natury psów jako gatunku, oraz relacji pies człowiek. Wymienione tytuły pomogą też w treningu, nauce i socjalizacji psa.

Wiele z pozycji na tej liście to wręcz obowiązkowe tytuły dla każdego „psiarza”, i po przeczytaniu ich każdy lepiej zrozumie swojego psiaka i zadba o jego potrzeby.

Oczywiście jest to lista subiektywna i zawiera książki, napisane przystępnie i dla każdego. Listę rozpoczynają książki, od których polecam zacząć lekturę, a kończą te najbardziej zaawansowane.

Taka lista może być dłuższa, jednak o kolejne pozycje możecie ją uzupełniać sami.

————– 1 ————–

Pies i człowiek Jak żyć zgodnie pod jednym dachem. – Jean Donaldson

„Rzadko zdarza się, by ktoś pisał równie fachowo i przekonująco. PIES I CZŁOWIEK
to książka wyjątkowa. Choć to pierwsza duża publikacja tej autorki, nie waham się stwierdzić, że nigdy nie czytałem lepszej publikacji na ten temat. Jest nadzwyczaj oryginalna, fascynująca w lekturze i przynosi tyle nowych informacji, że po jej przeczytaniu wielu właścicieli psów
z pewnością niemal całkowicie zmieni swoje poglądy na zachowanie psów i ich szkolenie.”

– Dr Ian Dunbar lekarz weterynarii, behawiorysta, autor książek poświęconych psychologii zwierząt

W SKRÓCIE: – SZKOLENIE POZYTYWNE – SOCJALIZACJA SZCZENIAKA – NEGACJA TEORII DOMINACJI – WARUNKOWANIE – SPOSOBY WZMACNIANIA – KLIKER – MODELOWANIE POSTĘPOWANIA – PODSTAWOWE KOMENDY

————– 2 ————–

Sygnały uspokajające jak psy unikają konfliktów – Rugaas Turid

Turid Rugaas to przede wszystkim wieloletnia trenerka psów i uznana specjalistka w dziedzinie psiej komunikacji. Od 1992 szkoli innych trenerów i właścicieli, by budowali świadome i oparte na wzajemnym zaufaniu relacje ze swoimi czworonogami. Jako pierwsza na świecie zidentyfikowała i nazwała sygnały uspokajające, które psy wysyłają w codziennej komunikacji między sobą. Ma na swoim koncie kilkanaście książek, serie DVD, w tym bestseller „On Talking Terms with Dogs”.

W SKRÓCIE:OKOŁO 20 RÓŻNYCH SYGNAŁÓW JAKIMI KOMUNIKUJE SIE PIES-

————– 3 ————–

Okiem psa – John Fisher

Dokładnie zaktualizowana przez behawiorystkę psów Pam Mackinnon książka Okiem psa kieruje pionierskie podejście Johna w stronę nowych pokoleń. Dzięki przeczytaniu tej książki zrozumiecie, jak wasz zwierzak myśli i będziecie cieszyć się z posiadania szczęśliwego i posłusznego towarzysza.

W SKRÓCIE: – TWÓRCA TEORII DOMINACJI – SAM WYJAŚNIA DLACZEGO JEST BŁEDNA – POZYTYWNE SZKOLENIE – ODCZULANIE W BEHAWIORYSTYCE

————– 4 ————–

Dlaczego pies merda ogonem. O czym mówi nam zachowanie psa – Desmond Morris

W książce wybitny zoolog dostarcza nam odpowiedzi na liczne pytania pojawiające się przy okazji naszych kontaktów z psem, a przeważnie pomijane przez autorów popularnych poradników, traktujących o żywieniu, pielęgnacji i opiece zdrowotnej nad psami.

W SKRÓCIE: – OPIS ZACHOWAŃ PSA – CIEKAWOSTKI

————– 5 ————–

Drugi koniec smyczy – Patricia McConnell

Psy całym sercem starają się sprostać oczekiwaniom swoich opiekunów. Wkładają dużo wysiłku w to, żeby zrozumieć, o co chodzi człowiekowi. Czy my, jako istoty inteligentniejsze, nie powinniśmy ułatwić im tego zadania? Patricia McConnell przekonuje, że wystarczą drobne zmiany w komunikatach, abyśmy mogli się z psami lepiej porozumiewać. Przepis na przyjaźń doskonałą? Tak, to jest możliwe!

W SKRÓCIE: – NEGACJA METOD TRADYCYJNYCH – PIES WILCZY PIOTRUŚ PAN – PRACA BEHAWIORYSTY – REAKCJE PSA – BODŹCE

————– 6 ————–

Podręcznik „Kynologia. Wiedza o psie” wydanie IV poprawione, rozszerzone – Jerzy Monkiewicz, Jolanta Wajdzik, Katarzyna Rogowska-Sobota

IV rozszerzone wydanie „Kynologii. Wiedzy o psie” – wyjątkowego podręcznika dedykowanego nie tylko dla studentów weterynarii, ale także dla hodowców i wszystkich pasjonatów psów i właścicieli czworonogów.
Z uwagi na całościowe przedstawienie wiadomości z dziedziny kynologii, podręcznik ten jest nadal jedyną pozycją wydawniczą na polskim rynku, która w tak kompleksowym zakresie zawiera treści zbliżające człowieka do swego najwierniejszego przyjaciela – psa.

W SKRÓCIE: – ANATOMIA – CHOROBY – RASY – HODOWLA – ROZWÓJ – KYNOLOGIA

————– 7 ————–

Jak uwolnić psa od lęku. Program pozytywnej pracy z psami cierpiącymi z powodu lęku, strachu i fobii – praca zbiorowa

Książka Jak uwolnić psa od lęku jest oparta na przełomowym programie Fear Free, do którego przystąpiły tysiące gabinetów weterynaryjnych i setki tysięcy opiekunów psów (fearfreepets.com i fearfreehappyhomes.com). To pierwsza, rzetelna publikacja o tym, jak zmniejszać strach, lęk i stres u psa i jak sprawić, by był szczęśliwy i zrelaksowany.

W SKRÓCIE: – PROGRAM Z USA FEAR FREE – PODSTAWOWE INFORMACJE ZWIĄZANE Z MOZLIWYMI PROBLEMAMI Z PSEM – TERAPIE – PSYCHOLOGIA

————– 8 ————–

Najpierw wytresuj kurczaka – Karen Pryor

Nowe metody pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań, dzięki którym poradzisz sobie z kurczakiem, delfinem, psem, koniem, kotem, współmałżonkiem, a nawet z samym sobą.

W SKRÓCIE: – TRENING – WZMOCNIENIA – MOTYWACJA – TEORIA – TERAPIE

————– 9 ————–

Pies jest miłością – Clive Wynne

Ludzka, pouczająca książka „Pies jest miłością” to niezbędna lektura dla każdego, kto kiedykolwiek kochał psa – i doświadczył cudu bycia kochanym. Każdy miłośnik psów zna to uczucie. Wilgoć wszędobylskiego psiego nosa, ciepło leżące u naszych stóp, nie mówiąc o piskach, gdy chcą wskoczyć na łóżko albo cieszą się na nasz widok. Wydaje się to oczywiste, że nasze psy naprawdę nas kochają. Ale od lat naukowcy opierają się temu wnioskowi, ostrzegając przed antropomorfizacją naszych zwierząt.

W SKRÓCIE: MIŁOŚĆ PSA – PIES A WILK – EMOCJE PSA – EWOLUCJA – CZŁOWIEK A PIES

————– 10 ————–

CZYM JEST PIES? PODSTAWY EKOLOGII BEHAWIORALNEJ PSA DOMOWEGO.
Raymond Coppinger, Lorna Coppinger

„Po dekadach badań Coppingerowie oddają do naszych rąk jeszcze jedną wspaniałą książkę na temat psów. Prezentują unikalne i wnikliwe spojrzenie na biologię i genetykę populacyjną Canis familiaris, niszę zajmowaną przez psy oraz problemy jakie rodzi ich kohabitacja z człowiekiem. Nieoceniona lektura dla każdego, kto na prawdę interesuje się zwierzęciem przez wielu nazywanym najlepszym przyjacielem człowieka!”
Ken Mc Kort, właściciel ośrodka szkolenia psów „Four Paws”

W SKRÓCIE: – ANALIZA PSA JAKO GATUNKU – ZOOLOGIA – PIES DZIKO ŻYJĄCY – POCHODZENIE PSA –

Ozzi
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.