PSY. Skazane na ludzi.

Z końcem roku 2024, powinna ukazać się moja książka o PSACH i LUDZIACH. W międzyczasie postaram się publikować jej fragmenty i wrzucić informację o postępach – to trochę mobilizuje do pracy 🙂

FRAGMENT WSTĘPU (prezentowane fragmenty to wersja „surowa” wiec ostatecznie może to wyglądać inaczej 🙂

https://www.facebook.com/psyskazanenaludzi/

Kolejna książka o psach ?

Już wiesz, że ta książka jest o psach, ale książek o psach jest wiele skupiających się na wybranych aspektach psiej tematyki. Cześć z nich jest fachowa, napisana przez zoopsychologów, duża część to poradniki jak wychować szczeniaka itd.

Ja opowiem ci o dzieciach, rodzeństwie, przyjaciołach, ciotkach, terapeutach, zwierzętach i długo jeszcze można wymieniać, czym dla nas są, jaką spełniają rolę i jak je traktujemy, opowiem o PSACH. O psach domowych, canis familiaris i też w takim ujęciu nich piszę.

Chcę przedstawić mój pogląd, jak ja to widzę, tę naszą relację z psami na świecie, w którym razem żyjemy od tysięcy lat. O tym co psy wnoszą w naszym życiu, a co powinniśmy dać im w zamian. Na tej wspólnej drodze trwającej wiele lat, psy wybrały jeden kierunek, który polega na podążaniu za człowiekiem.

To powoduje, że są skazane na nas, więc mierzą się z tym samym co człowiek na co dzień np. z całą naszą cywilizacją. To my często utrudniamy wiele spraw w naszym życiu, nie widząc prostszych rozwiązań i również utrudniamy życie z psami.

Opowiem też o swoich doświadczeniach z pracy z psami i ludźmi. Zajmuję się zoopsychologią psów oraz ich szkoleniem i treningiem, jednocześnie uczę i prowadzę kursy dla opiekunów tak by byli w stanie dogadać się ze swoimi psiakami.

Ta książka jest o psach i ludziach, i powstała z założeniem bycia taką, jaką sam bym chciał przeczytać. Przeczytałem setki książek, poradników i opracowań, które często mają do zaoferowania jedynie jedną, bezrefleksyjną ścieżkę postępowania z psem (nie wspominając już o budowaniu relacji).

Moja książka ma pozwolić zgłębić „psią tematykę”, ale też udzielić, czasami ważnych wskazówek dotyczących życia z psami, ma też wymusić lub pobudzić cię do refleksji, jak wyjątkowym gatunkiem jest pies i jak wyjątkowa jest relacja międzygatunkowa pomiędzy psem a człowiekiem.

Będzie filozoficznie, ale też psychologicznie więc troszkę moich rozważań, ale też obserwacji i wniosków z badań nad psychologią psów, zwłaszcza tą w relacji z ludźmi. Dlatego jest też o LUDZIACH.

Znajdziesz tu wskazówki dotyczące treningu i ważnych codzienności, jak i rozwiązań możliwych problemów, które możecie spotkać na waszej wspólnej drodze.

Więc można traktować tę książkę, też jako poradnik – to dla opiekunów psów, ale też jako wstęp do życia z psem. Jest to swoista instrukcja obsługi tandemu człowiek – pies, pies – człowiek.

Wiele przedstawionych tu sytuacji i problemów może wydać się tobie znajomych, dlatego, że często się powtarzają, wynika to z tego, że ludzie i psy mają przecież podobne powtarzalne cechy, co często wpływa na podobne zachowania i wynikające z tego sytuacje. Często w określonych warunkach nasze tandemy ludzko – psie reagują tak samo.

Przedstawiam tutaj mój punkt widzenia, metody i zdanie na poruszane tematy, więc nie zawsze może ono być zgodne z twoim zdaniem. Nie twierdzę też, że moje stanowisko i metody w poruszanych tematach są najlepsze lub jedynie słuszne, ale mogę dać gwarancję, że są sprawdzone i skuteczne oraz to, że staram się, aby harmonizowały wspólną egzystencję dwóch gatunków człowieka i psa.

Zawarte tu treść jest wynikiem mojego doświadczenia nabytego podczas pracy z psami i ich ludźmi, zdobytej wiedzy, oraz prowadzonych badań etologicznych i obserwacji. Rozwijam też tu różne aspekty, które poruszałem na kursach lub w internecie. Jeżeli ktoś był na moich kursach i szkoleniach, może tu spotkać anegdoty i wiadomości, które już kiedyś usłyszał, ale bez obaw staram się nie zanudzać, więc na pewno znajdziecie coś nowego i ciekawego.

Na co dzień pracuję z wszystkimi psami od szczeniaków po psich seniorów. Uczę ludzi i ich psy wspólnej relacji, prowadzę kursy i treningi. Zajmuję się również psami z problemami od tych nieśmiałych, poprzez te z lękiem separacyjnym kończąc na tych, uznanych za agresywne.

Informacje i poruszane tematy zawarte w książce starałem się przekazać w sposób przystępny dla każdego, tak jak prowadzę swoje kursy i treningi dla PSÓW i LUDZI.

PSY. Skazane na ludzi, zabiorą cię na trening ze mną, trening / szkolenie, który możesz odbyć ze swoim psem, wykorzystując wskazówki, które tu przedstawiam. Inna płaszczyzna książki może być jak rozmowa przy kawie czy herbacie lub czymś, co lubisz wypić, porozmawiamy o psie w szerszym kontekście jego relacji i wspólnej historii z człowiekiem.

Kto może sięgnąć po tą książkę, lub powinien po nią sięgnąć ? Każda osoba będąca miłośnikiem psów i żyjąca z psem lub psami.

Być może osoby pracujące z psami, które chcą poznać stanowisko lub metody innych też znajda wiele ciekawych treści. To o czym piszę, przyda się też wszystkim tym, którzy mażą o psie lub planują wprowadzić go do swojego życia, a chcą to zrobić odpowiedzialnie z bagażem wiedzy.

Piotr Dubas, 2024

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.