Oswajanie psa i kota może wydawać się bardzo trudne, pogląd taki kształtują między innymi stereotypy oraz kulturowe schematy – jak nienawiść między tymi dwoma gatunkami.
Proces oswajania tych dwóch zwierząt może zostać przeprowadzony w bezpieczny sposób przy zastosowaniu się do określonych reguł.
Zapoznanie ze sobą psa i kota może wystąpić w 3 przypadkach, które różnicuje wiek zwierząt.
Pierwszy przypadek,
to wprowadzenie do domu szczeniaka, gdzie mieszka dorosły kot. Właściciel powinien zadbać aby oba zwierzęta przeżyły ten proces jak najbardziej komfortowo. Należy pamiętać, że zwierząt nie należy zmuszać do kontaktu i najlepiej dać im czas na akceptacje siebie nawzajem.
Szczeniak przed wprowadzeniem do domu powinien być zaznajomiony z zapachem innych zwierząt, można przykładowo zabrać koc z domu na którym przebywał kot.
Zazwyczaj dorosłe koty akceptują szczeniaki, jednak biorąc pod uwagę żywiołowy charakter małych psów właściciel powinien dopilnować, aby podczas zapoznania nikt nikomu nie zrobił krzywdy. Zapoznanie powinno przebiegać w pomieszczeniu gdzie kot czuje się najbezpieczniej i tak aby miła możliwość odejść w każdej chwili. Podczas pierwszego spotkania ważne są też emocje właściciela to on powinien być spokojny tak aby zwierzęta nie wyczuwały nerwowości.
Przypadek drugi
to wprowadzenie i oswojenie młodego kotka z dorosłym psem. W tym przypadku przed przybyciem kota do domu pies powinien być zaznajomiony z jego zapachem. Właściciel musi być tez pewien, ze jego pies nie przejawia agresji w stosunku do innych zwierząt a zwłaszcza kotów. Podczas pierwszego spotkania pies może być na smyczy, mamy wtedy większą kontrolę nad jego zachowaniem. Cały proces powinien również przebiegać spokojnie, a zwierzęta nie mogą być do niczego przymuszane.
Trzeci przypadek
dotyczy sytuacji gdy chcemy wprowadzić do domu gdzie mieszka dorosły pies, dorosłego kota, lub na odwrót. Taka sytuacja jest najtrudniejsza, gdyż mamy tu do czynienia z dorosłymi zwierzętami, gdzie jedno i drugie może okazywać zachowania agresywne. W przypadku gdy podczas oswajania zauważy się zachowania agresywne należy przerwać proces. Podobnie jak w poprzednich sytuacjach pies powinien zapoznać się z zapachem kota. Podczas „przedstawiania” sobie zwierząt, pies może być na smyczy a kot w transporterze. Cały proces należy przeprowadzić małymi krokami, obserwując uważnie zwierzęta. Zapoznanie ze sobą zwierząt może przebiegać stopniowo,a każde z nich podczas zapoznania powinno czuć się możliwie komfortowo. Kiedy zarówno kot i pies zaznajomią się ze swoimi zapachami łatwiej będzie przejść dalej w procesie oswajania. Wzajemne oswajanie może być przeprowadzone w krótkich sesjach i przerywane gdy pojawiają się oznaki agresji z kociej bądź psiej strony. Drogą do osiągnięcia celu będzie w tym przypadku cierpliwość właściciela.
Najbardziej komfortową sytuacja było by jednoczesne wprowadzenie dwóch młodych zwierząt. Wtedy z pewnością zwierzęta w łatwy sposób oswoją się ze sobą.
Jeżeli decydujemy się na tak różne dwa zwierzęta jakimi są pies i kot musimy pamiętać, że powinny one mieć osobne posłania i oczywiście miski. Każde z tych zwierząt to inny gatunek a co za tym idzie ma inne potrzeby, których właściciel nie może zaniedbać. Właściciel powinien nagradzać spokojne zachowania zwierząt, zwłaszcza psa.
e4lapy.pl