Zachowania zabobonne u psów

Czy wiesz, że u psa występują zachowania zabobonne ?

Zachowanie zabobonne to jednoczesne przypadkowe wykonanie jakiegoś ruchu i wzmocnienia. Zwierzą nabiera wtedy przekonania, że taki ruch może mu przynieść nagrodę.

Gdy podawany jest pokarm w stałych odstępach czasowych, można zaobserwować zachowanie, które wystąpiło przypadkowo. To zachowanie powtarza się dlatego, że wcześniej wystąpiło podczas wzmocnienia.

5 przykładów zachowań zabobonnych:

1. Pies ma podawany pokarm w osobnym pomieszczeniu od tego, w którym jest on szykowany. Gdy widzi, że pokarm jest szykowany udaje się wcześniej do tego pomieszczenia, mimo że nie był tego uczony.

2. Pies pochyla głowę za każdym razem przed ubraniem obroży podczas wyjścia na spacer. Pochylenie głowy musiało nastąpić podczas nakładania obroży, która w tym wypadku zwiastuje wyjście na spacer i jest wzmocnieniem.

3. Pies trąca pustą miskę nosem, która znajduje się na podłodze, w chwili gdy właściciel szykuje się do nałożenia porcji pokarmu. Pies wykonuje ruch, który utrwalił się przypadkowo podczas wzmocnienia w postaci nakładania pokarmu i jest zachowaniem zabobonnym.

4. Podnoszenie jednej, przedniej łapy gdy prezentujemy psu zabawkę, którą mu za chwilę damy lub rzucimy.

5. Jeden z moich psów był nagradzany podczas socjalizacji i przyzwyczajany do podróżowania samochodem. Nagradzanie miało miejsce zawsze na tylnym siedzeniu, pies otrzymywał wzmocnienie swojego spokojnego zachowania gdy był z tyłu i samochód ruszał. Obecnie gdy pies siedzi samochodzie np. na parkingu, często znajduje się na przednim siedzeniu pasażera, wystarczy jednak uruchomić silnik aby pies przeszedł na tylne siedzenie.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.