Dłuższe życie dla psów !!! ⚡

Firma biotechnologiczna LOYAL ogłosiła, że mają już lek wydłużający życie psom ras dużych i olbrzymich.

Lek o roboczej nazwie

LOY-001

Dyrektorem naczelnym Loyal jest Celine Halioua (29 l.) z Austin w Teksasie. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim, Uniwersytecie w Teksasie i Uppsala Universitet w Szwecji, zanim w wieku 24 lat założyła start-up biotechnologiczny w San Francisco.

Przeznaczona do przedłużania życia i zdrowia psów ras dużych i olbrzymich.

Często te rasy, żyją krócej nawet o połowę niż psy małych ras.

Obecnie lek jest w fazie badań klinicznych. Sama informacja jest ciekawa jeszcze pod jednym względem , lek może pojawić się w obrocie w 2026 roku. Stosowany ma być co 3 lub 6 miesięcy i wydawany z przepisu weterynarzy.

Firma pracuje też nad innymi preparatami mającymi wydłużyć życie naszych psów jak i umożliwić im „zdrowe starzenie”.

Loyal to firma zajmująca się medycyną weterynaryjną na etapie klinicznym.

Loyal, firma biotechnologiczna z San Francisco, otrzymała potwierdzenie od Agencji ds. Żywności i Leków dla Medycyny Weterynaryjnej, że dane dotyczące jej kandydata, LOY-001, potwierdzają „uzasadnione oczekiwania co do skuteczności”.

Ta przełomowa decyzja FDA przybliża firmę Loyal o krok do umożliwienia weterynarzom rozpoczęcia przepisywania leku na długowieczność naszym czworonożnym przyjaciołom.

LOY-001 to jeden z trzech leków, nad którymi pracuje firma, a jego wprowadzenie na rynek szacuje się na rok 2026.

Celem projektu jest skupienie się na mechanizmie komórkowym u psów, aby przedłużyć zdrową długość życia ras dużych i olbrzymich, które starzeją się szybciej i mają krótszą długość życia niż rasy mniejsze.

Loyal powiedział, że nie jest jasne, dlaczego mniejsze psy żyją dłużej niż ich większe odpowiedniki, ale „jest jasne, że kluczowymi czynnikami są wielkość ciała i tempo wzrostu”, dodając, że większe rasy są bardziej narażone na choroby układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak zapalenie stawów .

Firma zaproponowała również, że hodowla selektywna i krzyżowa może odgrywać rolę w starzeniu się, twierdząc, że według doniesień powoduje ona podwyższony poziom IGF-1 – hormonu promującego wzrost – który, jak się uważa, skraca czas życia psa.

Badania wykazały, że duże psy mają do 28 razy więcej poziomu IGF-1 niż małe psy.

LOY-001 działa na rzecz tej anomalii genetycznej poprzez zmniejszenie ilości IGF-1 u większych psów.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.